18 października 2021 r. uczniowie klas IV-V Szkoły Podstawowej im. Armii gen. Andersa w Łubnicach pod opieką wychowawców: pani S. Olek i pani R. Magot oraz pani Karoliny Hadryś-Piekielnej wyruszyli na wycieczkę do Krakowa.
Po dotarciu na miejsce cała grupa udała się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie zabytkowego Krakowa. Szczególnym wydarzeniem dla dzieci było wejście do Katedry na Wawelu, w której oprócz królów i ich rodzin, pochowani są także bohaterowie narodowi i literaci.
Warto również podkreślić, że uczniowie po pokonaniu wielu krętych schodów dotarli na wieżę z Dzwonem Zygmunta, który świętuje w tym roku wyjątkowe urodziny. Po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku, a zatem towarzyszy miastu już od 500 lat.
Następnie uczniowie mogli zobaczyć najważniejszy zabytek w Polsce – włócznię św. Maurycego, która znajduje się w Skarbcu Katedralnym na Wawelu. Tutaj podziw wśród dzieci wzbudziły również inne zbiory związane z koronacją królów polskich, ich pochówkami oraz fundacjami dla Katedry Wawelskiej.
Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Kościoła Mariackiego, a w jego wnętrzu podziw wzbudził drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza.
Następnie wszyscy wysłuchali hejnału mariackiego, który rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata. Uczniowie przeszli również pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, a także pod okno z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Etapem kończącym wycieczkę było zwiedzanie Rynku Podziemnego, który stanowi jedno z najnowszych i najnowocześniejszych muzeów Krakowa. Jest to ogromnych rozmiarów przestrzeń ukryta około 5 metrów pod płytą Rynku Głównego. Tutaj pani przewodnik zabrała uczestników wycieczki w świat niezwykły, świat średniowiecznego Krakowa. Będąc pod ziemią, zwiedzający mogli też spojrzeć w niebo oraz na dwie nierówne wieże kościoła Mariackiego z zupełnie innej perspektywy.
Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała nam możliwość aktywnego wypoczynku, wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy.
Wyjazd okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się bowiem, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.