98-432 Łubnice, ul. Leśna 1 - tel: 62 784 70 20 - email: gim.lubnice11@wp.pl

Informacje dotyczące doradztwa zawodowego dla uczniów i rodziców oraz terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024

DORADZTWO ZAWODOWE

„Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”

Peter Drucker

 

Drodzy Uczniowie!

Kończąc naszą szkołę stajecie przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. Podjęcie decyzji o wyborze zawodu jest trudnym momentem w życiu. Na tym etapie, ważne jest wyposażenie młodego człowieka w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu, które rzutować będą na dalszy przebieg kariery zawodowej. Każdy uczeń powinien poznać siebie i własne predyspozycje indywidualne, by móc wybrać prawidłowo.

Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to wszystkie działania w ramach działalności szkoły wpierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły, kierunku dalszej edukacji i zawodu. Niezależnie od wiedzy o świecie i samym sobie wyniesionej z domu, uczestnictwo uczniów w zajęciach szkolnych sprzyja lepszemu samopoznaniu. Ucząc i bawiąc się w grupie, uczniowie stopniowo uświadamiają sobie własne zdolności, zainteresowania, mocne strony, umiejętności i predyspozycje.

Lekcje z doradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas VII i VIII. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego sienie oraz doskonalenia umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie. Pozostali uczniowie realizują zagadnienia z zakresu doradztwa zawodowego w trakcie godzin z wychowawcą, lekcji przedmiotowych, a także wycieczek dydaktycznych i innych przedsięwzięć o charakterze zawodoznawczym.

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego obejmuje ogół działań mających na celu prawidłowe przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych. Jego główne zadania to:
• zapoznawanie uczniów z koncepcją uczenia się przez całe życie i rynkiem
edukacyjnym,
• wspieranie ich w poznawaniu świata zawodów i rynku pracy,
• inspirowanie do dokonywania samooceny i poznawania własnych zasobów,
• udzielanie pomocy w nabywaniu umiejętności planowania i podejmowania decyzji
związanych z dalszą ścieżką edukacyjną i zawodową.

Doradca zawodowy zapoznaje uczniów z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych, zasadami rekrutacji, a także z wybranymi zawodami, ścieżkami kształcenia, trendami zmian zachodzącymi na rynku pracy, zawodami przyszłości, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi.

Szanowny Rodzicu

 Jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadpodstawowej i zawodu.

Choć towarzyszysz mu na co dzień, możesz zapytać: Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc?

Drodzy Rodzice, przede wszystkim :

Obserwacja: warto przede wszystkim pomóc dziecku w określeniu jego zainteresowań́, zdolności, predyspozycji to one powinny stanowić́ drogowskaz w wyborze kierunku kształcenia (obserwując na co dzień́ dziecko można zauważyć́ jakie czynności wykonuje chętnie, co je pasjonuje, którym przedmiotom szkolnym, zajęciom pozalekcyjnym poświęca wiele czasu i uwagi).

Rozmowa z dzieckiem – jako partnerem, dotycząca planów i pomysłów dziecka na przyszłość́ (kim chciałoby zostać́, o jakiej szkole marzy, jak wyobraża sobie swoją przyszłość́ za 5, 10 lat?).

Warto zastanowić́ się̨ z dzieckiem nad stanem jego zdrowia (czy aktualny stan zdrowia będzie pozwalał na wykonywanie wymarzonego zawodu- niektóre choroby, dolegliwości mogą̨ uniemożliwić́ podjęcie wymarzonej roli zawodowej).

Wspólne zbieranie z dzieckiem rzetelnych i aktualnych informacji o szkołach (ich ofercie, poziomie nauczania, stopniu zdawalności matury, egzaminów) a także interesującym zawodzie (czynnościach zawodowych, wymaganiach psychologicznych, fizycznych, zdrowotnych).

Motywowanie i wspieranie dziecka do podejmowania samodzielnych decyzji.

Współpraca z doradcą zawodowym – współpracując z doradcą zawodowym, rodzic dostarcza wiele ciekawych informacji, spostrzeżeń́ na temat swojego dziecka, które mogą̨ być́ istotne podczas podejmowania przez dziecko decyzji edukacyjno–zawodowych decyzjach dotyczących kolejnego etapu edukacyjnego.

 

Rola doradcy zawodowego w szkole

Zadania doradcy zawodowego określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Do zadań doradcy zawodowego należy w szczególności:

  1. systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne 
    i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;

  2.  gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia;

  3. prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;

  4. koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę i placówkę;

  5. współpraca z  innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;

  6. wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

  7. udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.

Wyróżnia się trzy etapy poradnictwa zawodowego:

1. pod koniec szkoły podstawowej, kiedy istnieje konieczność wyboru szkoły zawodowej.

2. pod koniec szkoły średniej, kiedy dokonuje się wyboru kierunku studiów lub szkoły pomaturalnej.

3. w zakładzie pracy, kiedy zachodzi konieczność zmiany pracy lub zawodu.

Pomoc w wyborze zawodu można uzyskać w:

  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych

  • centrach informacji i planowania kariery zawodowej przy woj. urzędach pracy

  • u doradców zawodowych w powiatowych urzędach pracy

  • prywatnych centrach doradztwa zawodowego

  • instytucjach i placówkach związanych z edukacją i rynkiem pracy

 

Cele szkolnego doradztwa zawodowego:

1. Zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy i wymaganiami w poszczególnych zawodach.

2. Rozpoznanie przez uczniów własnych uzdolnień, zainteresowań, cech osobowości i predyspozycji zawodowych.

3. Rozwijanie umiejętności społecznych młodzieży.

4. Zapoznanie uczniów z systemem szkolnictwa w Polsce.

5. Rozwinięcie u uczniów kompetencji związanych z postawą przedsiębiorczą oraz innych kompetencji decydujących o sukcesie na rynku pracy.

6. Wdrożenie uczniów do kształcenia ustawicznego.

7. Zapoznanie uczniów z lokalnym rynkiem pracy, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi.

8. Wyposażenie uczniów w umiejętność pisania dokumentów aplikacyjnych.

9. Wsparcie rodziców w roli doradców zawodowych własnych dzieci.

 

WYBIERAMY SZKOŁĘ

Po niedawnej reformie edukacji zmieniła się liczba lat, jaką spędzisz w danej szkole średniej, a także rodzaj jednej z nich.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5-letnie technikum,
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia.

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.

Również liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Bez matury będziesz mógł kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej.

Przypominamy: po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów). Szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego branżowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

 

Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

 

Plany na przyszłość

Zastanów się, czy masz już określone plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące. Tam skupisz się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.

 

Zainteresowania

Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej.

 

O zainteresowaniach i planach na przyszłość w kontekście szkoły średniej więcej przeczytasz w tekście: Liceum, technikum czy szkoła branżowa – co wybrać?

 

Potrzeba czasu

Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu. Dopiero potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.

 

Temperament i charakter

Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.

 

Wolisz oglądać niż czytać? Zobacz nasz film na temat wyboru szkoły.

     

Samodzielna decyzja

Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców.  To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć w tej szkole. 

Stan zdrowia

Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia. Np. specjalność wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.

Aspiracje

No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków.

To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do własnego rozwoju to dobry sposób na sukces zawodowy.

 

Informacje o rodzajach szkół średnich na postawie informacji ze strony http://reformaedukacji.men.gov.pl/

 

Uwaga uczniowie klas 8 !

Na stronie Kuratorium Oświaty w Łodzi zamieszczono właśnie ważną informację : Terminarz postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych.

Wiadomo już:

-do kiedy należy złożyć wniosek i dokumenty rekrutacyjne,

-do kiedy złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty,

-kiedy zostanie opublikowana lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Zarządzenie Nr 4/2023 Łódzkiego Kuratora Oświaty

Znak pisma: ŁKO.WO.110.4.2023.JO

Zarządzenie nr 4/2023 Łódzkiego Kuratoria Oświaty z dnia 23 stycznia 2023r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także składania dokumentów na rok szkolny 2023/2024 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, do klas wstępnych, na semestr pierwszy klas I publicznych szkół branżowych II stopnia i publicznych szkół policealnych oraz do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, w województwie łódzkim.

TERMINY REKRUTACJI na rok szkolny 2023/2024

A. Terminy postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia)

Etap rekrutacji

Rekrutacja podstawowa Rekrutacja uzupełniająca
złożenie wniosku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych od 24 kwietnia 2023 do 23 maja 2023 godz. 12:00 od 21 lipca 2023 godz. 12:00 do 26 lipca 2023 godz. 12:00
podanie do publicznej wiadomości przez dyrektora szkoły terminów przeprowadzenia prób sprawności fizycznej, sprawdzianów językowych oraz uzdolnień kierunkowych do 11 maja 2023  
weryfikacja przez komisję rekrutacyjną złożonych wniosków oraz dokumentów do 31 maja 2023 do 31 lipca 2023
przeprowadzenie prób sprawności fizycznej, sprawdzianów językowych oraz sprawdzianu uzdolnień kierunkowych od 1 czerwca 2023

do 14 czerwca 2023
(II termin 7 lipca 2023)

od 27 lipca 2023

do 28 lipca 2023

podanie do wiadomości listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, sprawdzianów językowych oraz kompetencji kierunkowych 15 czerwca 2023 r. 31 lipca 2023 r.
możliwość dokonania zmian na liście preferencji oddziałów dla zweryfikowanych wniosków od 4 lipca 2023 r.

do 10 lipca 2023 r. godz. 15:00

 
uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu od 6 lipca 2023

do 10 lipca 2023 godz. 15:00

 
weryfikacja przez komisję rekrutacyjną informacji ze świadectw oraz zaświadczeń do 12 lipca 2023 do 31 lipca 2023
podanie do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 14 lipca 2023

do godz. 12:00

1 sierpnia 2023

do godz. 12:00

wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie kandydatowi, który dokonał wyboru kształcenia w danym zawodzie od 24 kwietnia 2023 do 17 lipca 2023 od 20 lipca 2023

do 1 sierpnia 2023

potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli podjęcia nauki w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty od 14 lipca 2023 godz. 12:00

do 20 lipca 2023

od 1 sierpnia 2023 godz. 12:00

do 4 sierpnia 2023 godz. 12:00

podanie do wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych 21 lipca 2023

do godz. 12:00

7 sierpnia 2023

do godz. 12:00

poinformowanie kuratora oświaty przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej za pośrednictwem organu prowadzącego o liczbie wolnych miejsc w szkole do 21 lipca 2023

do godz. 13:00

do 7 sierpnia 2023

do godz. 13:00

opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych do 21 lipca 2023, 8 sierpnia 2023

 

 

           

 

 

 

           

Close Menu