98-432 Łubnice, ul. Leśna 1 - tel: 62 784 70 20 - email: gim.lubnice11@wp.pl

Wycieczka szkolna do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Niezwykła lekcja historii i matematyki oraz rozwijanie dziecięcej twórczości

w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

W dniu 11 października 2023r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Armii gen. Andersa w Łubnicach mieli okazję gościć w progach Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Uczniów wraz z nauczycielkami: p. Karoliną Hadryś-Piekielną oraz p. Jolantą Pazek przywitał w rozległym parku dworskim, pan dr Jarosław Eichstaedt – kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Warto nadmienić, że od 5 kwietnia 2023r. Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów jest dostępne dla zwiedzających, ponieważ renowacja ożarowskiej perełki rozpoczęła się w 2020 r., a na czas robót muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających.

Zabytek został gruntownie odrestaurowany od samego komina po piwniczkę znajdującą się pod jednym z alkierzy. W wyniku rewitalizacji dworek został pozbawiony drewnianych elewacji. Teraz ściany są tynkowane i dodatkowo bielone wapnem. Takie rozwiązanie przywróciło zabytkowi klasyczny wygląd. Obecna elewacja jest tą najbardziej właściwą – nadmienił dr Jarosław Eichstaedt. Ostatecznie Dwór szlachecki w Ożarowie odzyskał historyczny wygląd.

Celem wycieczki było zatem rozbudzanie wśród uczniów przywiązania do tradycji i historii własnego narodu, jego osiągnięć oraz języka ojczystego. Rozbudzanie zainteresowań historią lokalną. Rozwijanie dziecięcej kreatywności. Tworzenie symetrycznych kompozycji – ornamentów. Przygotowanie uczniów do świadomego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym.

Pan dr Jarosław Eichstaedt w niezwykle przystępny dla dzieci, a jednocześnie ciekawy i barwny sposób przedstawił historię ożarowskiej rezydencji szlacheckiej. Panie prowadzące warsztaty plastyczno-techniczne pokazały natomiast uczniom jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych we współczesnym świecie. Dzieci wykonały kolorowe kwiaty oraz precyzyjnie wycinały kompozycje symetryczne w postaci ażurowych wycinanek z kolorowego papieru. Takie kompozycje symetryczne spotykamy również w polskiej sztuce ludowej. Od połowy XIX wieku stanowiły one ważny element dekoracyjny izb w okresie przedświątecznym. To zajęcie okazało się dobrą i pouczającą zabawą dla uczniów klasy IV oraz niecodzienną lekcją matematyki. Wykonując kilkukrotne cięcia papieru uczniowie mogli zauważyć, że wykonane przez nich wycinanki zawierały motywy roślinne i zwierzęce, abstrakcyjne figury zwykle symetryczne do jednej lub kilku osi symetrii ornamentu.

Niewątpliwie można zatem podkreślić, że dworek w Ożarowie strzeże wiernie polskiej kultury i tradycji minionych pokoleń. Posiada coś, co rzadko można odnaleźć w tego typu muzealnych obiektach – niepowtarzalną atmosferę – nieśmiertelną „duszę”.

 

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Armii gen. Andersa w Łubnicach wraz z paniami: Karoliną Hadryś-Piekielną oraz Jolantą Pazek

pragną podziękować pracownikom Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

za niezwykle ciekawie przeprowadzone zajęcia.

 

 

Close Menu